Starší žáci, 4. 12. 2016, Beroun

První prosincovou neděli jsme se staršími žáky odehráli dobrý turnaj v Berouně. Navázali jsme tak na naše vítězství z posledního zápasu v minulém turnaji, kdy jsme Beroun pokořili. A historie se měla opakovat v ještě přesvědčivější podobě.

Tomu, že se tak stane, ovšem vůbec nenasvědčoval průběh prvního zápasu proti sousedům z Kamenice. Sice jsme v prvním poločase soupeře přehrávali, dostávali se do mnoha slibných šancí, ale netrefovali jsme ani prázdnou bránu ze dvou metrů. Už to vypadalo na úplný zmar našich útočníků. Ještě že se dokázal prosadit Honza Prášek po pěkné přihrávce od Vaška Bolardta. V závěru první půle se konečně trefil i Tomáš Pokorný a všichni jsme věřili, že v druhém poločase musíme soupeře, který směrem dopředu nepředvedl vůbec nic, jasně přehrát a výrazně navýšit skóre. Jenže ani jasné pokyny, jak se vypořádat s rychle dostupující obranou a vysokým napadáním soupeře, nepomohly k naší kvalitnější hře. Ba naopak, opět jsme museli trpět u typického "kroužkařského" florbalu plného šermování a prostrkávání míčku přes hráče okořeněného střelbou do hráčů stojících přímo v dráze střely, která neměla pražádnou šanci na úspěch. A aby toho utrpení nebylo málo, tak jsme přidali i chyby v obraně při rozehrávce, čehož v jednom případě jinak stejně nemohoucí soupeř dokázal využít ke zkorigování výsledku. Když zazněl klakson ukončující naše trápení, oddychli jsme si a odcházeli do šaten s pocitem, že jsme utrpěli výhru 2:1 nad snad nejslabším soupeřem, jakého jsme letos v této soutěži potkali.

Před druhým zápasem proti Flobo Praha jsme si jasně řekli, jakým způsobem hrát, aby se podobná blamáž jako v prvním zápase neopakovala. Není na tom nic složitého, stačí místo podstupování spousty osobních soubojů, kde je to vždy loterie, dávat rychle míček z hokejky na hokejku a kombinací můžeme překonat i tu sebelepší obranu. Pravda, to se lehce řekne a těžko se to dělá, když chybí pohyb po hřišti, uvolňování se a kvalitní zpracování při příjmu přihrávky či její přesnost z druhé strany. Nicméně, tyhle zápasy jsou tím nejlepším tréninkem poziční a kombinační hry. A tu po svých hráčích požaduji. Naštěstí to už, aspoň doufám :-), pochopil náš kapitán Tomáš Pokorný, který se proměnil z bezhlavého střelce na výborného nahrávače. Díky jeho nezištným přihrávkám se dokázal v brankovišti několikrát prosadit Páťa Smutný, který zblízka z první zasunoval do odkryté části soupeřovy branky. V první půli dvakrát a ve druhé třikrát, takže si připsal v tomto zápase na svůj účet všech 5 našich gólů.  Ovšem zápas to tak jednoznačný nebyl, soupeř hrál dobře a trestal naše chyby v obraně. Ty "úspěšně" produkovala hlavně naše druhá lajna, takže se skóre zápasu odvíjelo jak na houpačce - Páťa dal gól, druhá lajna gól dostala a tak pořád dokola. Naštěstí nám to vyšlo tak, že zápas skončil právě v době, kdy Páťa opět strhl vedení na naší stranu a soupeř již nestačil odpovědět. Vyhráli jsme tedy 5:4 a postoupili do finále proti domácímu Berounu.

Rozhodně jsme nechtěli, aby se opět opakoval šermířský souboj, jaký jsme s tímto soupeřem již několikrát absolvovali. Proto jsme si před zápasem řekli, že je rozebereme kombinační hrou a zápas si užijeme v pohodovém tempu. Jejich největšího bijce pak pohlídáme, aby moc neškodil a nemůžeme prohrát. S touto taktikou jsme se do místních kluků pustili a musím našim klukům poblahopřát, protože ji dokázali letos snad poprvé po celý zápas dodržovat a soupeře deklasovali 12:3. Je sice pravdou, že Beroun hrál hodně naivně a nechával nás často podnikat úniky v přečíslení 2 nebo 3 na nikoho, ale to nic nemění na tom, že jsme je většinou dokázali bravurně zakončovat a sázeli tam jeden banán za druhým. Pro domácí bylo asi psychicky hodně náročné tuhle demolici přežít a dost si stěžovali, ale nakonec jsme si sportovně podali ruce a rozešli se v dobrém. 

Na turnaji se mi líbilo, že pořadatel po každém zápase vyhlašoval nejlepší hráče utkání a předal jim diplom a odměnu. V našem případě jimi byli postupně Jindra Kodad, Páťa Smutný a ve finále Tomáš Pokorný. Gratulujeme nejen jim, ale i celému týmu k výborně odmakanému turnaji, postupně se lepšícímu výkonu a konec konců také k postupu do vyššího koše.

Naše družstvo hrálo ve složení: Tomáš Pokorný (kapitán, 2 góly + 5 asistencí), Michal Spěvák (brankář), Adam Stibor, Václav Bolardt (0+1), Jindřich Kodad , František Zub, David Nedbal (1+0), Fiip Kovářík (1+0), Tomáš Hrubý (5+4), Jan Prášek (1+0) a Patrick Smutný (9+2).

Díky Radkovi Bolardtovi máme videozáznam našich zápasů, můžete je shlédnout a případně i lajkovat na našem YouTube kanále. Fotografie z turnaje pořídil náš dvorní fotograf Jindra Kodad starší a najdete je tradičně na Rajčeti. Výsledky z turnaje naleznete na portálu Český florbal - Liga starších žáků - skupina 3, 8. koš, 6. kolo.