Starší žáci, Sedlčany, 18.9.2016

Letošní sezónu odstartovali svým prvním turnajem starší žáci. Hrálo se v Sedlčanech a pořadatelem byli Příbramští Žraloci. Před sezónou a tímto turnajem jsme si řekli, že začneme pracovat na novém systému hry, který je založený na kombinaci a držení míčku na našich florbalkách. Víme, že to je nelehký úkol a pro spoustu hráčů změna jejich dosavadního stylu hry. Ovšem taky víme, že ke zlepšení naší hry jiná cesta nevede. A když se nebudeme zlepšovat, budeme dostávat ve vyšších kategoriích větší a větší brankové příděly, což se nám ostatně potvrdilo už na přípravném turnaji na Chodově.

Jako trenérovi je mi jasné, že jakákoliv požadovaná změna v chování hráčů je v tomto věku už jen velmi obtížně dosažitelná, ne-li úplně nemožná. Nicméně sami hráči viděli, že dosavadní styl hry jim úspěch nepřinese a na tomto turnaji také poznali, že kombinační hra a kolektivní pojetí přináší výsledky a hlavně větší radost ze hry. Proto jsme se do toho pustili a tomuto cíli vše přizpůsobili. Přípravu, složení jednotlivých řad i způsob koučování. Vše se teď  mění.

I když jsme do turnaje vstupovali hlavně s cílem nacvičovat v ostrých zápasech nové věci, přece jenom jsme hráli tak, abychom více gólů dali než dostali. Bohužel nebo možná bohudík jsme tentokrát měli tuto úlohu ještě o něco ztíženou, protože náš gólman Jirka Menger neměl svůj den a pustil za svá záda několik velmi laciných gólů, takže jsme museli vývoj skóre několikrát dohánět v útočné fázi. Hned v prvním zápase s Olympem Praha jsme to nakonec dotáhli na remízu 6:6. Ta se později ukázala jako důležitá, neboť právě s Olympem jsme se poměřovali v tom, kdo bude hrát v zápase o konečné umístění o první místo s vítězem druhé skupiny.

Tím rozdílem, který nakonec rozhodl v náš prospěch, bylo skóre ve druhém zápase s domácí Příbramí, kterou jsme deklasovali 14:2. V tomto utkání jsme sice začali dobře, ale celkově byl první poločas z naší strany odehraný hodně "vlažně". Náš protivník hrál jen v pěti hráčích bez možnosti střídání a navíc s o dost mladšími hráči, takže jsme do druhé půle šli s instrukcemi, jak hrát kombinačně tak, aby slabší soupeř neměl šanci vzdorovat. Kluci si tentokrát dali říct a výsledkem byla smršť 11 branek v síti soupeře. A co mne potěšilo nejvíce, bylo to, že téměř všechny padly po pěkných kombinacích a přihrávkách. Přesně tak, jak to chceme hrát!

V posledním zápase o první místo na turnaji byli našim protivníkem Draci z Poříčí nad Sázavou. Bylo jich taky méně, navíc hráli se dvěma holkami. Začali jsme znovu dobře, vedli 2:0, ale opět jsme se vrátili do starého nehezkého a nefunkčního stylu hry založeného na individuálním prosazení se, což samozřejmě proti rychlejšímu a šikovnějšímu soupeři nemělo moc šancí na úspěch. Zejména obě dívčiny si dělaly s našimi hráči, co chtěly a několikrát se jim podařilo je zesměšnit pěknými kličkami a průniky, za což sklidily zasloužený aplaus od místního publika. Zápas se hrál na tři třetiny a ani po přestávkách a promlouvání do duše našim hráčům nedošlo, že by se měli snažit přehrát rychlejšího soupeře stejnou kombinační hrou jakou úspěšně uplatňovali v předchozím zápase. Místo toho soustavně bušili do semknuté obrany soupeře, kde se pokoušeli zakončovat z nesmyslných pozic a nechávali si jednoduše sázet jeden gól z protiútoku za druhým. Proto jsme zaslouženě prohráli 4:7. Jsem sám zvědav, jestli si z tohoto zápasu, který šel celkem bez potíží proti početně i "hmotnostně" slabšímu soupeři vyhrát, vezmou ponaučení a začnou hrát to, co se jim snažíme vtlouct do hlavy.

Moje reportáže z turnajů starších žáků a dorostenců budou tuto sezónu hodně kritické. Vy, kdož je budete číst, obrňte se trpělivostí a hroší kůží. Pokud nad těmito kategoriemi sám nezlomím hůl a vydržím to s nimi, což předpokládá jejich vlastní zájem a snahu o zlepšení své hry, pak věřím tomu, že budu moci na konci sezóny konstatovat, že v Jesenici už se konečně hraje florbal a ne přetlačovaná s florbalkama. A je mi jedno, v jakém koši skončíme a kolikrát prohrajeme nebo vyhrajeme.

Naše družstvo hrálo ve složení: Tomáš Pokorný (kapitán, 4 góly +7 asistencí), Jiří Menger (brankář), Michal Šiman(4+3), Michal Spěvák (0+0), Adam Stibor (0+0), Tomáš Hrubý (3+3), Václav Bolardt (4+0), Jindřich Kodad (2+1), František Zub (0+3), David Nedbal (1+0) a Patrick Smutný (6+6).

Díky Radkovi Bolardtovi máme i videozáznam, takže můžete naše zápasy shlédnout a případně i lajkovat na našem YouTube kanále. Fotografie z turnaje pořídil náš dvorní fotograf Jindra Kodad starší a najdete je na Rajčeti. Výsledky z turnaje naleznete na portálu Český florbal - Liga starších žáků - skupina 3, 9. koš, 1. kolo