S novou sezónou 2016/2017 se v našem regionu zavádějí také některé novinky v mládežnických kategoriích. Bohužel ne všechny jsou podle našeho mínění ku prospěchu věci, tedy ke zkvalitnění práce s mládeží a ke zvýšení jejich motivace dělat náš sport v budoucnu jako vrcholový. Florbal je sice u nás dnes druhým nejpopulárnějším sportem, ale spousta dětí, které ho hrají, zvláště pak děvčata, ho stále nevnímají jako sport se vším všudy a jejich nadšení pro hraní florbalu s přechodem na střední a poté i vysokou školu velice často vyprchá a buď se mu přestávají věnovat úplně nebo ho hrají jen pro zábavu. Je to škoda, protože tenhle sport má podobně jako kdysi hokej šanci, aby se stal sportem národním, ve kterém bude naše reprezentace dosahovat těch nejlepších výsledků, podobně jako dosahovala ještě nedávno v hokeji.

Posuďte sami, jestli následující změny, se kterými přišlo vedení našeho regionu, povedou ke kvalitnější přípravě naší mládeže, či naopak. Náš názor také připojujeme.

 1. V chlapeckých soutěžích mohou dívky startovat pouze ve věkově odpovídající kategorii
  – nadále NE ve vyšší chlapecké kategorii
  – nově NE v nižší chlapecké kategorii

  Náš názor: Kontraproduktivní změna, děvčata již nemohou začínat hrát florbal se sobě rovnými soupeři (tedy o rok mladšími chlapci). Pro kluby jako je ten náš, které nemají dívčí týmy, to povede k tomu, že to další děvčata od hraní florbalu spíše odradí.

 2. Nahrazení vyloučení na trestnou lavici trestným střílením v soutěžích 3+1

  Náš názor: S touto změnou souhlasíme, nikomu se nechce hrát 2 na 3, ani týmu v přesile to nic žádoucího nepřinášelo (snad krom snadné brankové příležitosti). V mládežnickém fotbale se to osvědčilo.

 3. Nenominování rozhodčích v soutěžích elévek a přípravek

  Náš názor: S touto změnou nesouhlasíme, rozhodčího mají dělat rodiče (!) nebo trenéři určení pořadatelem. Myslíme si, že to přinese spíše víc zloby než radosti, jak mezi rodiči tak mezi dětmi. Navíc rozhodčí v rozhodcovském dresu má přirozený respekt a bylo zvykem, že děti při hře pravidla učil. Jsme zvědavi, kteří rodiče si na tuhle nevděčnou roli troufnou..

 4.  Nezveřejňování výsledků (mladší žáci / žákyně a nižší) - veškeré výsledky těchto kategorií budou tajné. Na serveru je uvidí jen funkcionáři oddílů. 

  Náš názor: S touto změnou také nesouhlasíme, postrádá podle nás smysl a vzbuzuje otázku, jestli vůbec ještě děláme kolektivní sport. Argument vedení našeho regionu, že chce zabránit tomu, aby někteří rodiče a trenéři tzv. hráli na výsledek nebo na něj příliš tlačili, jak se prý někdy stávalo, nám přijde hodně zcestný.

Naše výhrady prezentované vedení regionu na setkáních s oddíly byly smeteny ze stolu. Prý se uvidí, až jak se tyto změny projeví v této sezóně. Máte-li chuť sdělit svůj názor na tyto změny zástupcům našeho regionu v ČFbU, můžete tak učinit mailem na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo prostřednictvím facebookové stránky regionu.