Dorostenci, Benešov, 19.10.2019

V této reportáži se vracím ke dvěma zápasům našich dorostenců v rámci 3. kola v Benešově a přidávám čerstvé dojmy z nedělních zápasů 4. kola na Spartě v hale na Barrandově.

Jak napovídá stručná statistika v titulku článku, oproti naším ambicím jsme z těchto 4 zápasů vytěžili pouhé 3 body za jednu výhru 9:7 hned v prvním zápase proti domácímu Benešovu. Nejvíc mne mrzí prohra v dalším zápase proti Traverze Mukařov, kde jsme byli po téměř celý zápas lepším a silnějším týmem, ale těžce jsme nezvládli závěr a dobře rozehraný zápas jsme hloupě ztratili v závěru. Skóre tohoto zápasu, jak je uvedeno na portále Českého florbalu, tj. 5:8, sice neodpovídá tomu, jaké bylo skutečné konečné skóre, ale v každém případě jsme prohráli.

Zápas s Benešovem a bohužel jen část (cca prvních 25 minut) zápasu s Traverzou jsem natočil na video a vystavil na našem YouTube kanále.

V nedělních zápasech na Spartě jsem, upřímně řečeno, neočekával že uspějeme a získáme body. Sparta, se kterou jsme hráli první zápas, suveréně vede tabulku naší ligy a hraje pěkný kombinační florbal. Navíc nám chyběl Páťa, který byl s rodiči na dovolené. Přesto jsme nastoupili s odhodláním se porvat o slušný výsledek. Od začátku jsme ovšem tahali za kratší konec a i když se kluci snažili, Sparťané hráli sebevědomě a byli prostě lepší a šikovnější na míčku a dá se říci, že po celý zápas měli hru pod kontrolou. Nám se celkem dařilo bránit v bloku prostor před bránou, ale jakmile jsme se trochu odvážili hrát dopředu, rychlejší a přímočařejší soupeř nás často přečísloval a protiútoky zakončoval nekompromisně. Skóre 12:4 vypadá sice hrozivě, ale i díky pozornému Tádovi v bráně jsme za těch 45 minut neinkasovali tolik, jak by asi odpovídalo poměru sil na hřišti.

V druhém zápase proti Orce Čelákovice jsme inkasovali hned v první minutě po nedorozumnění před naší bránou a vypadalo to, že i další soupeř nás zatlačí do defenzívy a my budeme rádi za přijatelnou prohru. Ale postupně jsme získavali půdu pod nohama a celá první třetina vypadala z naší strany velmi nadějně, kdy jsme předváděli, že i my umíme soupeře zatlačit na jeho půlce a vytvářet si gólové šance. Bohužel jsme z mnoha z nich vytěžili jen jeden gól a ani naše přesilovka v závěru třetiny se nám nepovedla. V druhé části už nás začal soupeř přehrávat, ale stále to byl poměrně vyrovnaný zápas. Až ve třetí třetině jsme odpadli, jak fyzicky, tak hlavně mentálně už jsme nebyli dost silní na to, abychom přece jen o něco florbalovějšímu soupeři dokázali vzdorovat a uhrát dobrý výsledek. Výsledná prohra 1:5 se tedy zrodila až v závěru.

Moje hodnocení těchto čtyřech zápasů se odvíjí zejména od toho, jestli jsme schopni na hřišti předvádět to, co máme natrénováno. A tady bohužel musím konstatovat, že až na první zápas a první 2 třetiny druhého jsme nepředvedli téměř nic z toho, co jsme se za poslední 2 měsíce naučili. A to mne mrzí, protože mi to připadá, že naše úsilí a celá práce na tom, aby naše hra nějak vypadala a měla alespoň nějaké kvalitativní florbalové paramatry, se na hřišti, zejména ve vyhrocenějších a rozhodujících momentech zápasů, neprojevuje. Pokud nebudou všichni makat na tom, aby se sami zlepšovali, oprávněně získavali sebedůvěru a těšili se na to, že to co umí, na hřišti taky předvedou, nemohou čekat, že je to bude bavit.

Jak říká klasik, nechce to nic jiného než trénovat, trénovat a trénovat.