Starší žáci, Říčany, 24.2.2019

Prázdniny jsou za námi, a tak jsme se mohli na dalším turnaji starších žáků, který jsme pořádali v Říčanech, sejít v plném počtu. Tentokrát i s několika nováčky a pětkou mladších žáků, které čeká postup do starších za 6 měsíců. A nevedli jsme si vůbec špatně ...

V 7. koši, kde jsme začínali, a kde bohužel musíme také pořádat všechny domácí turnaje, na nás čekaly týmy, se kterými jsme se už dříve potkali, a protože se v příštím kole vracíme zpět do 6. koše, hráli jsme tím pádem mimo soutěž a nezasáhli do bojů o postup nebo sestup. I tak jsme ale chtěli na domácím turnaji zvítězit a prokázat tak rostoucí výkonnost a oprávněnost našeho dřívějšího postupu do vyššího koše.

Panthers Praha B, náš první soupeř, houževnatý a fyzicky dobře vybavený tým nás hned v prvním zápase pořádně prověřil. Naše tři pětky se rychle střídaly a i když naše druhá lajna měla zjevný handicap proti větším klukům, technicky jsme na tom byli lépe. Sice nám trvalo skoro celý poločas než jsme se prosadili, ale v jeho závěru se trefil napřed Štěpán a poté hezkou střelou od mantinelu i Honza. Když jsme na začátku druhé půli zvýšili, kdy Michal zblízka doklepl do brány po pěkné Filipově přihrávce, bylo o výsledku rozhodnuto. V závěru jsme ještě zvýšili vedení na 4:0, když se Mára trefil do růžku z dálky po rozehrávce volného úderu. A nakonec se i soupeři podařilo vsítit čestný gól a zápas skončil 4:1.

V druhém zápase jsme narazili na Pitbuly z Kolína. Nevím, proč si tento tým zvolil právě takový název, ale podle mě celkem odpovídá jejich naturelu. Někteří jsou sice ještě malí pitbuláčci, ale i tak se do nás často zakousli s velkou vervou. Jejich bojovný výkon jim ze začátku přinášel ovoce, hra se rozpadla na množství osobních soubojů a přetlačování o míček. Po jednom takovém střetu vypadl míček před volného hráče soupeře a ten nezaváhal. Nabádal jsem kluky, ať se střetům vyhýbají, co to jde, i když na menším hřišti, které je v Říčanech, bylo volného prostoru poskrovnu a hrát kombinačně vůbec nebylo lehké. K tomu je totiž potřeba mít dobrý postřeh, periferní vnímání okolí a hlavně rozvahu při vedení míčku. A to stále neumíme, proto jsme s Pitbuly hráli hru na přetlačovanou. Jeseničtí jsou ale i v této disciplíně dobří a tak jsme převážnou většinu soubojů vyhrávali, což vedlo k šancím vystřelit na bránu. V prvním poločase se takto 2x prosadil Štěpán a jednou opět Honza. V poločase byl stav 3:2. V druhé půli jsme začali hrát rychleji a míček udrželi více na svých čepelích, což rozhodlo a po gólech Lukáše, Michala, Jindry a Máry jsme nakonec celkem přesvědčivě vyhráli 7:3.

Čekalo nás finále, kde se náš finálový soupeř mohl už před jeho koncem těšit z postupu do vyššího koše. Po vyrovnaném boji mezi technicky a kombinačně hrajícími mladšími žáky Panterů a fyzicky vyspělejším Chodovem se nakonec v boji o finále prosadil Chodov a tak se mohl opakovat náš souboj z předchozího turnaje, kdy jsme Chodov v boji o nesestup z vyššího koše porazili. Ale to byly oba týmy velmi oslabené kvůli prázdninovým absencím. Teď jsme my i Chodovští byli v plné síle.  

I hráči Chodova byli velcí a silní v osobních soubojích, zejména díky neustálému osekávání a hře do těla. Získavali míčky častěji než my a také se častěji než my dostávali do šancí. A když se jim dvakrát povedlo zamířit své střelecké pokusy k naší tyči, bylo z toho jejich vedení 2:0. Ještě do poločasu se střelecky prosadil Štěpán a snížil na rozdíl jediné branky. O poločasové přestávce jsme si řekli, že zrychlíme rozehrávku a budeme se co nejdříve po zisku míčku snažit ohrozit jejich branku. Tahle taktika se začala dařit a přece jen horší technika a možná i nastupující únava Chodovských nám umožnila hru více kontrolovat. Přesto byla hra vyrovnaná a Chodovští neustále zkoušeli pozornost Tády v bráně. Ten ale odolával a předváděl bravurní zákroky. Po Ondrově nahození z obrany do protiútoku bravurně zakončil Dominik a vyrovnaný stav i přes řadu šancí na obou stranách vydržel až do konce. Rorzuzlení přinesly až samostatné nájezdy. V nich byli úspěšnější Chodovští, kteří proměnili všechny tři a jeden z jejich brankářů (v nájezdech se střídali) vytlačil Nathanův pokus na břevno, čímž rozhodl zápas i turnaj. Náš první nájezd Mára proměnil.

Náš letošní poslední domácí turnaj se odehrál v duchu kvalitního tréninku našich hráčů, zapracování nováčků do týmu, boje pořadatelů s online zápisy jednotlivých utkání i dramatických soubojů o postupové místo. Náš cíl předvést kvalitní hru založenou na dobrém pohybu a rychlých přihrávkách se povedlo naplnit jen částečně. Buď nám chybí rozvaha při rozehrávce, jsme zbrklí a míček nás neposlouchá nebo se snažíme neustále protlačit přes spleť hokejek a nohou do prostoru, který je nadobro zavřený. Spousty situací skončilo tak, že jsme si naběhli do soupeře, ten nám vzal míček a rozehrál svou kombinaci nebo rovnou ohrozil naši bránu. Nebýt pozorného Tády v bráně, neuspěli bychom a ani ve vyšším koši nebudeme mít s takovou naivní hrou nárok uspět. Víme, co musíme zlepšit a pokusíme se na to v tréninku zaměřit. Ale změnit myšlení je obtížné a trvá to hodně dlouho. Navíc se musí sám hráč snažit svou hru změnit. A to se obávám, že u většiny našich starších žáků nevidím.

Naše dnešní sestava: Táda Hendlinger (B) - Jonáš Bohatý (O), Vojta Porazil (O), Michal Šiman (C), Štěpán Pacal (Ú), Filip Chejn (Ú) - Jindra Anderle (O), Nathan Stibor (O), Mára Navrátil (C), Vojta Anderle (Ú), Honza Růžanský (Ú) - Emma Haertlová (O), Ondra Pašek (O), Standa Klička (C), Dominik Schwab (Ú), Lukáš Doležal (Ú). 

Výsledky, statistiky a online zápisy dnešních zápasů najdete zde:  https://www.ceskyflorbal.cz/souteze/ostatni-kose/liga-starsich-zaku-skupina-3-A/kos/97905/

Dála