Starší žáci, Chodov, 27.1.2019

V 6. kole ligové soutěže starších žáků na nás připadlo pořádání. Volnou halu potřebné velikosti jsme našli na Chodově a tak se náš domácí turnaj odehrál tam. Shodou okolností jsme nehráli mimo soutěž, jak to často při pořádání v košovém systému bývá, a tak jsme mohli naplno zabojovat o postup do vyššího koše. A to se nakonec i přes několik omluvenek a v malém počtu hráčů podařilo.

Celkem nás bylo 8+1, takže jsme museli celý turnaj střídat zvlášť obranu, centry i útok. Na druhou stranu, vše zlé je k něčemu dobré, kluci si fyzicky pořádně mákli, byli celou dobu v tempu a plném zápřahu. Prostě ideální tréninkové podmínky. :-)

Navíc jsme měli kvalitní sparingpartnery, tedy soupeře, kteří nás pořádně prověřili a my si v ostrých zápasech mohli vyzkoušet, co jsme se za poslední tréninkový cyklus naučili. Výkonnostním cílem byl postup, herním cílem kombinační hra ze zajištěné obrany s rychlými protiútoky. Tuhle taktiku podpořenou natrénovanými herními situacemi se nám až na pár výjimek celkem dařilo plnit po celý turnaj.

První zápas proti elitnímu týmu mladších žáků Panthers Praha (byť v soutěži starších žáků) byl pro nás nejtěžší. Soupeř byl sice fyzicky méně zdatný, ale o to šikovnější na míčku a v kombinacích. Několikrát se jim podařilo naši obranu "vyšachovat" nebo některého z našich hráčů "vykoupat". Od začátku jsme dobře kombinovali a fyzicky soupeře přehrávali. První góly padly až v závěru prvního poločasu, kdy se ujala Vojtova střela z dálky při přesilovce a Standova dorážka po rychlém protiútoku. V závěru první půle jsme ale poprvé inkasovali po pěkné střele od nepokrytého hráče. V druhém poločase jsme o vedení přišli, když se malí šikovní panteři dvakrát prosadili před naší bránou, kde jsme je nestíhali pokrývat. Filip Chejn pak po samostatném úniku po křídle srovnal, ale soupeř znovu odskočil po rychlé akci před naší brankou. Po krátké poradě a soustředění se na vytvoření tlaku na míček se nám podařilo v závěru zápasu vytěžit z důrazné hry před soupeřovou brankou 2 góly o které se postaral střílející Michal Šiman a přihrávající Filip Chejn. Výsledné vítěství 5:4 se úkazalo být pro další průběh turnaje klíčové.

V druhém zápase proti Pitbullům z Kolína nás čekal úplně jiný soupeř. Fyzicky mnohem vyspělejší, ale zase ne tak technicky vybavený. Nám se podařilo eliminovat množství soubojů rychlými kombinacemi a navíc se kluci začali trefovat i z větší vzdálenosti, takže po 2 trefách Máry Navrátila a po jedné od Štěpána Pacala a Michala Šimana jsme vyhráli 4:1. Jediný gól jsme dostali po standardce, kdy jsme úplně zapomněli pokrýt volného hráče.

Ve finále proti Vikingům z Kobylis jsme proti sobě měli od každého trochu - fyzicky dobře vybavené hráče, kteří to celkem uměli i s míčkem. Několikrát při nás stálo štěstí nebo nás skvělými zákroky podržel Táda Hendlinger v bráně a když se nám podařilo v každém poločase po jednom gólu napřed Jonášem Bohatým z dálky a poté Márou při přesilovce skórovat, stačilo to na fotbalové vítězství 2:0 a vítězství v turnaji a tudíž i postup do vyššího koše.

Mé hodnocení turnaje už jsem naznačil v úvodu. Hra měla místy už vysoké parametry, ale stále je co zlepšovat, zejména v individuální technice a práci s míčkem v rychlosti, přesnosti přihrávek a herním myšlení pod tlakem. Tomu přizpůsobíme další tréninkový cyklus.

Podrobné záznamy ze všech zápasů tohoto turnaje v 7. koši jsou na serveru Českého Florbalu.